11 tipů jak rozpoznat dobrý olivový olej

1. Pokud byl ve výloze nebo na slunci, neberte ho!
Olivový olej má stejné nepřátele jako víno: světlo, vzduch a vysoké teploty. Skladujte ho tedy na chladném (18-20°C) a suchém místě.

2. Extra panenský nebo nic
Pokud není olej extra panenský, NEMÁ všechny přednosti spojované s olivovým olejem. Platíte tak za olej, který má podobné vlastnosti jako jiné levnější rostlinné oleje. (viz poznámka na konci).

3. Kupujte pouze ten lisovaný za studena
Když se k jeho zpracování používá velké množství tepla, mohou se jeho vlastnosti změnit. Ideální teplota by měla být 27°C nebo méně. A čím nižší teplota, tím lepší kvalita. 

4. Pokud je olej velmi levný, buďte nedůvěřivý
Výroba extra panenského olivového oleje není snadná ani levná. A i když mohou existovat oleje ne velmi dobré kvality za vysoké ceny, opačná situace se obvykle nestává.

5. Ať nevoní ani nechutná po olivách!
Věřte tomu nebo ne, znamená to špatné zpracování. Konkrétně to znamená, že olivy byly ponechány na čerstvém vzduchu déle než 24 hodin, což započalo jejich rozklad/tlení. Pamatujte, že olivy, když jsou na stromě, nejsou ani slané, ani měkké jako ty ve sklenici … proč by tedy měl olivový olej takto chutnat? Dobrý olej musí vonět po bylinkách, čerstvě posekané trávě, rukole, rostlinách rajčete….

6. Pokud je kalný, nekupujte ho
Olivový olej by měl být průzračný a bez usazenin.

7. Ať je balen v místě původu
To rovněž zajišťuje jeho kvalitu, protože oxidace, která nastává jeho manipulací, převozem, atd., není pro olej dobrá.

8. Zapomeňte na barvu
Barva neříká nic o olivovém oleji. Ať už je více zelená, nebo žlutá, na barvě nezáleží. Somelieři ve skutečnosti  ochutnávají olivový olej v modrých sklenicích, takže barvu nevidí.

9. Pokud je vidět, vezměte si jiný
Tmavá láhev nebo plechovka pomáhá zachovat vlastnosti oleje a dává vám představu, že výrobce zajímá kvalita jeho produktu a nejen vás svádí jeho báječnou barvou.

10. Pokud ztuhne, stojí to za to
Jedním z testů je dát olej do chladničky, pokud v chladu ztuhne, vybrali jste si dobře. A nebojte se, znovu se vrátí do svého přirozeného stavu při pokojové teplotě.

11. Pokud vás rozkašle, berte ho!
Nejlepším testem, kterým lze zjistit, zda je olivový olej kvalitní, je že do určité míry palí. Bez ohledu na to, co říká štítek, dobrý olivový olej produkuje v krku brnění a nepříjemné svědění, které vás nutí kašlat. 

Proč by olej měl být extra panenský?  
Má to co do činění s aciditou/kyselostí oleje:

  • Acidita se uvádí v procentech a vyjadřuje podíl volných mastných kyselin přítomných na celkový objem oleje.
  • Acidita měří kolik je mastných kyselin v olivovém oleji a proto se z ní stal základní ukazatel kvality oleje.
  • Tyto kyseliny se uvolňují, když je oliva poškozená morem nebo jinou chorobou nebo s ní bylo nesprávně zacházeno během sklizně či přepravy. 
  • Jinými slovy: čím nižší je kyselost / acidita, tím lepší je olej
  • V chuti oleje nebudete cítit kyselost, jedná se o kvalitativní parametr a nejde ho detekovat ochutnávkou
  • Extra panenský olej má maximální aciditu 0,8% (všechny naše oleje mají aciditu od 0,08% do 0,17%)
  • Panenský olej má maximální aciditu 2%
  • Ostatní oleje – rafinované, z pokrutin, nebo light mají aciditu nad 2%

Dávej si pozor! Při rafinaci lze získat oleje s nižší kyselostí než přírodní olej, což však neznamená, že jsou kvalitnější. Nejlepší je provést test svědění a zkontrolovat zbytek bodů.